درای نیدلینگ (طب سوزنی غربی) چیست و چه کاربردی دارد؟

درای نیدلینگ یا طب سوزنی غربی چیست؟

درای نیدلینگ یا سوزن خشک (طب سوزنی) یکی از پرکاربردترین تکنیک های درمانی در فیزیوتراپی است که با کمک سوزنهای بسیار نازک جهت کاهش و بهبود دردهای مزمن و قدیمی و رفع اسپاسم ها و گرفتگی های عضلانی استفاده می شود.

آیا درای نیـدلینگ همان طب سوزنی است؟

طب سوزنی و درای نیدلینگ دو روش و تکنیک متفاوت هستند با روش متفاوت و مکانیسم کاملا متفاوت که باید گفت در طب سوزنی چینی سوزنها سطحی زده می شود ولی در تکنیک سوزن خشک سوزن عمقی وارد می شود و هدف بافت همبند و عضلات است در حالی که در طب سوزنی چینی برای درمان هایی مثل مشکلات کبدی، چاقی و… کاربرد دارد.

یکی از شایع ترین دلایل دردهای حاد و مزمن دردهای عضلانی ناشی از اسپاسم ها و نقاط ماشه ای می باشد، دردهای عضلانی گاهی به صورت اولیه و گاه ثانویه به یک مشکل حرکتی، روحی، تغذیه ای یا اختلال سیستمیک ایجاد میشود.
طب سوزنی
نقاط ماشه ای دارای حساسیت زیاد در یک نقطه از عضله نی باشند که تحت تاثیر حرکت و فعالیت دردناک میشوند و گاها درد ارجاعی به نواحی دیگر نیز دارند. با اعمال فشار روی نقطه ماشه ای دردی در همان نقطه و درد ارجاعی در نواحی دیگر ایجاد میکند.
درای نیدلینگ
نقاط ماشه ای گاهی فعال و دردناک هستند و گاهی غیر فعالند که تنها با بیست دقیقه کار مداوم فعال شده و دردناک میشوند، گاهی درد ارجاعی ناشی از نقطه ماشه ای در حد چند ثانیه تا چند ساعت و یا حتی چند روز و گاها تا مدت زمانی نامحدود طول می کشد.

با استفاده از تکنیک های درای نیدلینگ یا همان طب سوزنی غربی می توان عضلاتی که به دلیل وجود تقاط ماشه ای دردناک شده اند را ازاد کرد و درد بیمار را تا حد زیادی کاهش داد و درمان کرد.معمولا درای نیدلینگ بین سه تا پنج جلسه توسط فیزیوتراپیست انجام میشود و بهترین حالت آن انجام جلسات با فاصله زمانی 48 ساعت می باشد.

چه زمانی نمیتوان از درای نیدلینگ یا طب سوزنی استفاده کرد؟

  • بیمارانی که از سوزن می ترسند.
  •  بیمارانی که باور خوبی به این درمان ندارند.
  • در سه ماهه اول بارداری
  • بیماران مبتلا به تشنج
  • بیمارانی که در ناحیه مبتلا دچار ادم لنفاوی هستند.
  • در نواحی مبتلا به واریس، کیست، تومور نباید سوزن خشک یا درای نیدلینگ انجام شود.

بعد از انجام درای نیدلینگ 1تا2 روز بعد از درمان سوزن خشک کوفتگی یا حس خستگی و درد ناشیاز آن رایج است. در مواقعی ممکن است این درد 3 تا 4 روز طول بکشد. این حس گاهی شبیه به حالت ورزش کردن است. زمانی که برای بیمار سوزن خشک زده میشود بهتر است بیمار راجب به این موضوع آگاه شود.

یکی دیگر از علایمی که بعد از سوزن خشک ممکن اسن بروز کند کبودی پوست است.

در طول سوزن زدن باید بیمار حالت خوابیده داشته باشد.

بعضی از بیماران بعد از سوزن خشک احساس خواب الودگی و خستگی دارند که بهتر است تا برطرف شدن این علایم رانندگی نکند.

درمان یا سوزن خشک یکی از درمانهای تخصصی در حیطه فیزیوتراپی است.

تاثیر گذاری سوزن خشک در کاهش دردهای عضلانی و بهبود بیماران به حدی زیاد است که به عنوان یکی از موفق ترین درمانهای روز دنیا می باشد.

موارد کاربرد درای نیـدلینگ یا سوزن خشک:

اگر دچار دردهای استخوانی و عضلانی هستید و یا درد مزمنی را تجربه می کنید درای نیدلینگ یک تکنیک بسیار کمک کننده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02632756713 و 09397198886 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا

عضویت در کانال تلگرام

برای مشاهده ی آموزش ها و دریافت تمرینات در کانال تلگرام ما عضو شوید

عضویت در کانال
بستن