فیزیوتراپی در بیماری های زنان؛ علائم و درمان آن

فیزیوتراپی در بیماری های زنان

فیزیوتراپی در بیماری های زنان مربوط به مشکلات بانوان در بارداری، نازایی ها، و مشکلات بعد از زایمان و اختلالات کف لگن مثل بی اختیاری ادرار ناشی از ضعف لیگامان های مثانه و پرولاپس رحمی(افتادگی رحم) می باشد.

مشکلات دوران بارداری و بعد از آن

به دنبال بارداری و زایمان به دلیل تغییرات ساختاری که در بدن مادر ایجاد می شود مشکلاتی برای مادر پیش می آید که با کمک فیزیوتراپیست و درمان های فیزیوتراپی قابل درمان است.

  1. ضعف عضلات شکمی
  2. دردهای ستون فقرات
  3. کمر دردها و دردهای لگنی و تیر کشنده به پا
  4. گرفتگی و تنگی کانال مچ دست(CTS)
  5. بی اختیاری ادرار
  6. اختلالات پوسچرال

متاسفانه گاها عدم آشنایی متخصص زنان از این دسته مشکلات ساختاری و عدم شناخت نسبت به خدمات فیزیوتراپی باعث می شود که مادر باردار دوران بارداری را با درد فراوان بگذارند.

اختلالات ادراری

یکی از مشکلات شایع در بانوان افتادگی رحم و به تبع آن اختلالات ادراری است. در اکثر موارد تصور بر این است این ناشی از سالخوردگی و یا به تبع زایمان پیش آمده و باید با آن کنار آمد و فرد فکر می کند این طبیعی است. اما طبیعی نیست و با درمان های فیزیوتراپی و آموزش های ویژه قابل درمان است. از جمله مشکلات ادراری عبارتند از:

  • ناتوانی در نگه داشتن ادرار در هنگام سرفه، عطسه، ورزش کردن و یا خندیدن
  • نیاز مکرر به رفتن به دستشویی
  • مشکل در شروع یا توقف ادرار
  • بیدار شدن مکرر در شب برای دستشویی رفتن

اختلالات و مشکلات نازایی

گاها نازایی ناشی از چسبندگی لوله های رحمی که به دلیل عفونت ها و یا چسبندگی بعد از جراحی ها پیش می آید و یا ضعف تخمک گذاری و ضعف رحم در نگه داری جنین از جمله مشکلاتی هستند که فیزیوتراپی می تواند در این زمینه ها بسیار کمک کننده باشد.

فیزیوتراپی در بارداری

دردهای لگنی

از جمله دردهای لگنی درد دنبالچه در هنگام نشستن و یا دردهای ناحیه پایین کمر و لگن و دردهای ناحیه باسن می باشد. همه ی این مشکلات با کمک فیزیوتراپی قابل درمان است.

کلینیک فیزیوتراپی بهنود یکی از کلینیک های پیشرو در امر بهبود و درمان مشکلات بارداری و بی اختیاری ادرار و… می باشد در صورت نیاز به مشاوره با شماره های 32756713-026 و 09397198886 تماس حاصل فرمایید.