سکته مغزی؛ فیزیوتراپی ، علائم و درمان آن

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی آسیب عصبی حاد ناشی از اختلال خونرسانی به قسمتی از بافت مغز که ناشی از انسداد رگ مغزی به وسیله یک لخته خونی و یا پارگی یکی از عروق تغذیه کننده آن قسمت بافت مغز می‌باشد، به بیان دیگر اگر خونرسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد٬این قسمت از مغز دیگر نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این وضعیت را اصطلاحاً سکته  می‌نامند.

سکته مغزی

علل مختلف سکته مغزی:

سکته می‌تواند به عللی مانند بسته شدن یا پاره شدن یکی از رگ‌های خون رسان مغز ایجاد شود. به نظر برخی پزشکان و متخصصان، خطر بروز سکته در زنان به علت بیماری های ژنتیک، موارد هورمونی، مصرف برخی داروها و پیامدهای ناشی از زایمان بیشتر از مردان است.

معمولاً قبل از بروز سکته علائم هشدار دهنده‌ای وجود ندارد و یا اینکه علائم بسیار جزئی هستند. بعد از بروز سکته بیمار باید بلافاصله در بیمارستان بستری گشته تا از بروز صدمات دائمی به مغز جلوگیری شود.

 

علائم سکته مغزی

 انواع سکته مغزی:

انواع سکته مغزی

 

دو نوع سکته مغزی وجود دارد که عبارتند از سکته ایسکمیک و سکته هموراژیک:

سکته ایسکمیک:

سکته ایسکمیک زمانی رخ می‌دهد که یکی از شریان‌های مغز به علت تشکیل لخته خون مسدود شود .مغز به طور مداوم به دریافت اکسیژن و گلوکز نیاز دارد که خون این مواد در اختیار بافت مغز قرار می‌دهد، در صورتی که به مدت چند دقیقه خون به یک قسمت از مغز نرسد و توانایی عملکرد صحیح خود را از دست می‌‌دهد و بافت‌های شروع به از بین رفتن خواهند کرد، اگر انسداد شریان طی مدت چند ساعت برطرف نشود تمام بافت مغز به علت مسدود شدن عروق خونی از بین خواهد رفت و در این حالت به طور دائمی عملکرد طبیعی خود را از دست خواهد داد و یک بافت اسکار درون مغز ایجاد خواهد شدبه این وضعیت سکته مغزی گفته می‌شود.

سکته ایسکمیک شایع ترین نوع سکته مغزی است که احتمال بروز آن بیش از ۵ برابر بیشتر از سکته هموراژیک می‌باشد.

 سکته هموراژیک:

سکته هموراژیک زمان به وجود می‌‌آید که یکی از شریان‌های داخل مغز دچار پارگی شود و درون بافت مغز یا فضای اطراف آن خون جمع شود. خون موجود در شریان تحت فشار قرار می‌گیرد و این امر باعث می‌شود قسمتی از بافت نرم مغز آسیب ببیند. افزایش فشار، تورم و التهاب ناشی از خونریزی درون مغز باعث آسیب دیدگی بیشتر خواهد شد. در اکثر موارد نمی‌توان با توجه به علائم و نشانه‌هایی که بیمار دارد تفاوت سکته مغزی ایسکمیک و هموراژیک را مشخص کند زیرا علائم آن‌ها معمولاً یکسان است. اگر تصور می‌‌کنید سکته کرده ‌اید از مصرف داروهای رقیق کننده خون اجتناب کنید و فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

علائم سکـته مغزی:

عوارضی که بعد از سکته  ایجاد می‌شود بستگی به محل سکته و وسعت بافت‌های گرفتار شدهٔ مغز دارد. عوارض سـکته مـغزی از عوارض خفیف و گذرا مثل تاری دید تا عوارض فلج کننده دائمی و یا حتی مرگ را شامل می‌شود، اگر این علائم در طول ۲۴ ساعت از بین بروند، این وضعیت را اصطلاحاً حمله ایسکمی گذرا (transient ischemic attack)می‌نامند که یک علامت هشدار دهنده از یک سکته  احتمالی در آینده می‌باشد.

سـکته مغزی سومین عامل مرگ و میر در جهان است. آمار سکته  در ایران نیز چندان مناسب نیست .پزشکان ایرانی می گویند افراد در ایران 10 سال زودتر از سایر کشورها به سکته  مبتلا می شوند.

متخصصان کم تحرکی، مصرف بی رویه نمک و چربی، چاقی، استعمال دخانیات و در مجموع رژیم نامناسب غذایی را عاملی برای حرکت به سمت سـکته های مغزی ایرانیان می دانند، دبیر انجمن سکته مغزی ایران اعتقاد دارد که این سکته به عنوان دومین عامل مرگ و میر در ایران و برخی از کشورهای در حال پیشرفت است.

براساس آمار میدانی سکته های مغزی در مردان ایرانی 25 درصد بیشتر از زنان است.

فیزیوتراپی بعد از سکته:

یک برنامه تمرین درمانی و فیزیوتراپی خوب تا حد قابل توجهی بخش زیادی از حرکات و توانایی های بیمار و گاهی اوقات کلیه توانایی های بیمار به دست می آید.

شش ماه اول بعد از آسیب زمان طلایی بازگشت توانایی های بیمار است و این زمان را تا دو سال تحت عنوان زمان نقره ای می شناسند .

هدف از فیزیوتراپی در سکته بازآموزی مجدد بخشهای آسیب دیده مغز و بازگرداندن توانای های از دست رفته فرد است برای هر فرد متناسب با ارزیابی که از فرد انجام می شود برنامه درمانی و ورزشی تنظیم می شود، داشتن آگاهی و اطلاعات کافی در زمینه سکته و راههای پیشگیری از آن و همچنین مراقبت از بیمار مبتلا به سکته برای هر فردی لازم و ضروری است لذا کتاب سکتـه مـغزی راههای مقابله، پیشگیری، و توانبخشی نوشته فیزیوتراپیست مهدیه جعفری در راستای کاهش مشکلات و افزایش توانایی های بیمار بسیار کمک کننده است. کتاب رای با کلیک روی کلمه سکـته مـغزی ذیل می توانید دانلود کنید.

 در کلینیک فیزیوتراپی بهنود درمان بیماران سکته مغزی شامل درمان کامل دستگاهی و توانبخشی می باشد. کلیه تمرینات ورزشی و حرکتی به بیمار آموزش داده میشود! به طوری که بیمار تمام تواناییهای حرکتی خود را به دست بیاورد.

برای مشاهده مطالب بیشتر در دسته ی مغز و اعصاب کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا

عضویت در کانال تلگرام

برای مشاهده ی آموزش ها و دریافت تمرینات در کانال تلگرام ما عضو شوید

عضویت در کانال
بستن