درد کشاله ران چه علت ها و درمان هایی دارد؟

درد کشاله ران به هرگونه درد و بی حسی و ناراحتی گفته می شود، که روی ناحیه ای از استخوان لگن که به سمت زانو کشیده شده است تاثیرمیگذارد. ناحیه ران یک ساختارحفاظت کننده است و توانایی حرکت را دارد این ناحیه ازماهیچه، استخوان، تاندون، لیگامنت،عصب و رگ ساخته شده است. هر کدام از ساختارهای مفصل ران میتوانند دچارآسیب دیدگی، عفونت، بیماری یا اختلالات دیگر بشوند و باعث ایجاد درد کشاله ران شوند. درد کشاله ران میتواند به تدریج یا ناگهانی ایجاد شود. درد ران پا به صورت خفیف ،شدید همراه با علائمی مانند سوزش ران پا،سوزن سوزن شدن ایجاد میشود شما ممکن است با بی حسی هم در این مفصل مواجه شوید درد ران میتواند به میزانی ناراحت کننده و تحریک کننده باشد که ایجاد وزن بدن روی پا هنگام پیاده روی غیرقابل تحمل شود. برای اطلاع از نحوه ی تشخیص و نحوه ی درمان درد کشاله ران با فیزیوتراپی بهنود همراه باشید.
درد کشاله ران

دلایل ایجاد درد در کشاله ران :

آرتروز:

با بروز آرتروز غضروف ها کم کم فرسوده می شوند و از بین می روند و باعث لغزندگی استخوان های این ناحیه می شود.یکی از علت های درد این قسمت که در افراد بالای ۶۵ سال با درد های شدید در ران یاکشاله ران رخ می دهد،آرتروز می باشد.زمانیکه غضروف های ران فرسوده می شوند استخوان های ران برخلاف حفره داخل ران کشیده می شوند.خردشدن استخوان ها و غضروف ها با فعالیت های طبیعی انجام می شود.درد در کشاله ران و قسمت جلو ران یکی از علت های رایج آرتروز ران می باشد مخصوصا در هنگام فعالیت هایی همچون پیاده روی و فعالیت هایی که نیاز به پیچاندن ران داریم مثل پوشیدن جوراب ها و سوار و پیاده شدن از ماشین.علت این درد کشیده شدن استخوان ها برخلاف یکدیگر است .

شکستگی کشاله ران:

شکستگی در افراد مسن که داری استخوان های ضعیف تر و یا مبتلا به آرتروز هستند بیشتر اتفاق میفتد.اگر چه آرتروز بیشتر در زنان رخ میدهد اما خطر ابتلا به آن در مردان بالای ۶۵ سال هم وجود دارد شکستگی ران یکی از موارد اضطراری پزشکی میباشد و احتیاج به عمل جراحی فوری دارد. همچنین در افراد جوانی که فعالیت های زیادی دارندخطر شکستگی ران افزایش پیدا می کند. زمانیکه ماهیچه ها خسته می شوند شوکی که ناشی از ضربه های که براثر فعالیت هایی چون پریدن یا دیگر فعالیت های میباشد را دریافت نمی کند و نیرو به استخوان ها وارد می شود و باعث ایجاد شکستگی های خفیف می شود و این شکستگی های باعث درد می شود.

از بین رفتن استخوان ها یا سرطان استخوان:

ورود خون نامناسب به بدن میتواند به استخوان ها آسیب برساند و باعث ایجاد سرطان استخوان و از بین رفتن آن ها شود.کورتی کاستروید می تواند سیستم ایمنی بدن را از بین ببرد و در شرایط متفاوت پزشکی باعث سرطان استخوان شود و ناحیه ران یکی از قسمت های است که تحت تاثیر این سرطان قرار می گیرد.

کشیدگی یا رگ به رگ شدن:

این رگ به رگ شدن باعث ایجاد یک پارگی در ماهیچه ها که بر اثر استفاده بیش از حد از آن ماهیچه و حساس شدن آن است ایجاد شود.علت رگ به رگ شدن های پایین تر می تواند پیچ خوردن سریع و کشیدن ماهیچه ها که بوسیله ستون مهره ها پشتبیبانی می شود باشد .اغلب ماهیچه های کمر وکشاله ران دچار کشیدگی می شوند زیرا ماهیچه های شکم بسیار ضعیف هستند تا بتوانند قسمت های دیگر را پشتیبانی کنند.

فتق:

فتق کشاله رانیا فتق مغبنی (بالای کشاله ران) می تواند باعث درد لگن در زنان شود. زنان باردار به علت فشاری که به دیواره شکم وارد می شود، بیشتر دچار فتق مغبنی می شوند.

تاندونیت و بورسیت:

بسیاری از تاندون های اطراف لگن، عضلات را به مفصل متصل می کنند. این تاندون ها در اثر ورزش و یا فعالیت سنگین به آسانی دچار التهاب می شوند. یکی از شایع ترین علل تاندونیت (التهاب تاندون) در مفصل لگن به ویژه در دوندگان، سندروم بند ایلیوتیبیال «iliotibial Band» است. این بند بافت ضخیمی است که از قسمت لگن به زانو مرتبط است.
علت شایع دیگر درد لگن در زنان، بورسیت(التهاب بورس) است.
بورسیت، التهاب کیسه های مملو از مایعات است که از قسمت استخوانی لگن محافظت می کنند. این کیسه ها همانند تاندون ها در اثر استفاده بیش از حد یا ناراحتی، دچار التهاب شده و باعث درد هنگام حرکت لگن می شوند.

تخمک گذاری:

اگر بین دوران قاعدگی خود دچار دردهای سوزشی می شوید، ممکن است زمان تخمک گذاریتان باشد. هنگام تخمک گذاری، تخمدان ها یک تخمک را همراه با مایع و کمی خون دفع می کنند که ممکن است باعث کمی درد در شکم شود.
این درد بی خطر است و طی چند ساعت برطرف می شود.

نشانگان قبل از قاعدگی:

نشانگان یا سندرم قبل از قاعدگی، حالتی است که در آن خلق خانم ها دچار نوسان می شود و می تواند باعث انقباض شکم، درد قسمت تحتانی پشت، سردرد، حساسیت پستان ها و آکنه شود. تغییرات هورمونی دلیل اصلی این مشکلات است. استرس، عدم انجام ورزش و برخی کمبودهای ویتامینی ممکن است این علایم را بدتر کند. اگر سندرم قبل از قاعدگی با کارهای روزمره تداخل ایجاد کند حتما با پزشک خود صحبت کنید و بدانید که تغییر شیوه زندگی و برخی داروها معمولا به کاهش نشانه های این درد منجر می شود.

عفونت های دستگاه ادراری:

عفونت های دستگاه ادراریوقتی ایجاد می شود که میکروب ها خود را به دستگاه ادراری برسانند. عفونت ادراری ممکن است هر قسمتی از دستگاه ادراری از مثانه تا مجاری ادراری و حتی کلیه ها را درگیر کند، نشانه های این بیماری شامل فشار به قسمت تحتانی لگن، درد هنگام ادرارکردن و تکرر ادرار است. عفونت باید درمان شود، در غیر این صورت ممکن است مشکلات شدیدی به وجود آورد و حتی به کلیه ها آسیب برساند. علایم عفونت کلیهشامل تب، تهوع، استفراغ و درد در یک طرف بخش پایینی کمر است.

فیبروم رحم:

رشد بیش از اندازه بافت رحم زنان در دوران باروری، فیبروم نامیده می شود.
در این بیماری، سلول های ماهیچه ای و دیگر بافت هایی که دیواره رحم را می سازند، توده های های خوش خیم (غیرسرطانی) درون دیواره رحم و پیرامون آن می سازند. این بیماری می تواند باعث نازایی شود. به نظر می رسد فیبروم رحمی به دلایل ژنتیکی، هورمونی، محیطی یا ترکیبی از همه اینها باشد. نشانه های این بیماری شامل قاعدگی های سنگین و دردناک یا خونریزی بین دوره های ماهانه، احساس پری در پایین شکم، ادرار زیاد و درد هنگام نزدیکی زناشویی است.

آندومتریوز:

آندومتریوزاختلالی است که در آن بافتی مشابه پوشش داخلی رحم در نقاطی غیرعادی در قسمت پایینی شکم ظاهر شود. این بافت ممکن است روی سطح تخمدان، پشت رحم و در حفره لگنی، روی دیواره روده و به ندرت در نقاطی دورتر به وجود بیاید. درد لگنی فزاینده هنگام عادت ماهانه، درد هنگام رابطه زناشویی، لکه بینی قبل از عادت ماهانه، گاهی وجود خون در ادرار یا مدفوع ، کمردرد و درد همراه با انقباضات روده ای از نشانه های آن است. به تاخیر انداختن بارداری و سابقه خانوادگی ابتلا به آندومتریوز از عوامل خطرساز آن هستند

عفونت کشاله ران:

آرتروزهای عفونی می تواند در دوران جنینی و یا دوران کودکی شدت یابد.در این دوران سیستم ایمنی بدن به حدی نرسیده که بتواند باکتری هایی که وارد خون می شود را ازبین ببرد و این عفونت ها در ران قرار می گیرد و باعث درد و بیحسی در این ناحیه می شود. تب ،حرارت و التهاب در کشاله ران نشان دهنده عفونت در این قسمت است. درد کشاله ران میتواند براثر انواع مختلفی ازعفونت ها نیز ایجاد شود. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1.      چربی زیرپوست ران
2.      بروز عفونت ناشی از جراحت
3.      عفونت در زانو یا لگن که باعث ایجاد آرتروزهای عفونی و درد در مفصل میشود و به ناحیه ران گسترش میابد.
4.      عفونت استخوان(استئومیلیت)

سایر مواردی که درد کشاله ران ایجاد می کند:

1.      کشش در کشاله ران
2.      خراشیدگی، جراحت و کوفتگی در ران
3.      رگ به رگ شدگی و پارگی لیگامان ها مخصوصا لیگامانهای متقاطع  یا صلیبی قدامی و یا منیسک های زانو
4.      گرفتگی عضله ران یا قولنج کردن آن، که معمولا ناشی از خشک شدن یا استفاده مکرر از مفصل است.
5.      کشیده شدن ماهیچه های ران مانند کشیدگی ماهیچه های چهارسر ران و ماهیچه های همسترینگ ممکن است باعث احساس درد در کشاله ران و پشت ران شود.
6.      آرتریت مفصل ران ، روماتیسم مفصلی،اسپوندیلیت انکیلوزان
8.      پوکی استخوانگذرای مفصل ران
9.      پارگی لابروم در مفصل رانو درد کشاله ران
10.  سیاتیکو درد کشاله ران

علاوه برموارد فوق درد ران میتواند براثر اختلالات عصب که ناشی از التهاب، فشار و آسیب دیدگی ها عصب است رخ دهد. درد کشاله ران میتواند بر اثر شرایط زیر نیز بوجود آید:

1.      سندروم کمپارتمان (فشار روی ماهیچه ها باعث ایجاد مشکلات جدی، کاهش جریان خون درعصب و ماهیچه ها میشود.)
2.      لخته شدن عمیق خون (لخته شدن خون درساق پا میتواند ازساق پا به جاهای دیگر بدن منتقل شود وباعث آمبولسیم شدن خون در ریه، حمله قلبی و سکته شود.)
3.      فیبرومیالژی (شرایط دردناکی که باعث ایجاد درد ،سختی وضعف ماهیچه ها میشود.)
4.      بیماریهای سرخرگ (به این بیماری پی وی دی (PVD) هم گفته می شود. بیماری که باعث تنگ شدن سرخرگ میشود وباعث ساخت چربی و کلسترول در دیواره سرخرگ و عدم رسیدن خون به بافت ها و اندام های دیگر می شود.)
5.      سندروم بی قراری پا (این اختلال که با حرکت ساق پا مخصوصا هنگام خوابیدن و نشستن همراه است.)

علل درد کشاله ران در آقایان:

1.      ضربه به بیضه
2.      التهاب بیضه (اپیدیدیمیت) مانند اوریون
3.      واریکوسل ( متسع شدن وریدهای اطراف بیضه)
4.      چرخش بیضه
5.      سرطان بیضه
6.      اسپرماتوسل
7.      هیدروسل (تجمع مایع در کیسه بیضه)
علل درد کشاله ران در در زنان:
1.      بارداری
2.      کیست تخمدان
3.      عفونت‌های لگنی در خانم‌ها
4.      حاملگی خارج رحمی

علائم درد کشاله ران:

بروز علائم درد ران پابر اساس میزان شدت و نوع اختلال متفاوت است. این درد ممکن است در پشت ران، داخل ران و حتی در بارداری نیز بوجود آید، اما تعداد دیگری از این علائم تاثیر گذاری روی نواحی دیگری از بدن مانند سیستم قلب و عروق و سیستم عصبی است. علائم دیگری که ممکن است همراه با درد کشاله ران ایجاد شود شامل موارد زیراست:
1.      خونریزی
2.      کبودی،جراحت و خراشیدگی
3.      سوزش
4.      تغییر درنحوه راه رفتن مانند لنگ زدن هنگام راه رفتن
5.      علائم آنفولانزا(خستگی،تب،گلودرد،سردرد،سرفه،دردهای شدید)
6.      درد مفصل
7.      گرفتگی ماهیچه ها
8.      کاهش دامنه حرکتی مفصل
9.      تورم
10.  بروز سوزش، بی حسی، درد وعلائم غیرطبیعی دیگر در انگشتان

تشخیص درد کشاله ران:

در طول معاینه فیزیکی ، پزشک در مورد جراحی های قبلی، آسیب دیدگی لگن، یا فعالیت های مکرر که باعث التهاب عصب می شوند، سوالاتی می پرسد. پزشک تفاوت در حواس را بین پای آسیب یده و پای دیگر شما بررسی می کند. برای تایید محل درد پا، پزشک بر روی عصب کمی فشار وارد می کند تا محل درد ران پامشخص شود. برای حذف مشکلات دیگر در این نواحی، شکم و لگن شما معاینه می شود. تصویربرداری با اشعه ایکس باعث تشخیص ناهنجاری های استخوانی می شود که بر عصب فشار وارد می کند. در صورتی که فکر می کنید رشدی مثل رشد تومور منبع فشار است، پزشک از شما درخواست می کند تا ام آر ای یا سی تی اسکن بگیرید. در موارد نادر، مطالعه هدایت عصبی توصیه می شود.

درمان درد کشاله ران:

تشخیص صحیح شرایط و بیماری به انتخاب نوع درمان ها کمک موثری می کند. درمان ها برای کاهش درد کشاله ران به صورت زیر می باشد:

درمان های خانگی:

درمان های خانگی متعددی وجود دارد که میتواند در درمان درد کشاله ران موثر باشد.ازگرم کردن مفصل خودداری کنید،گرم کردن مفصل آسیب دیده باعث افزایش توم و ایجاد میوزیت اسیفیکان (در داخل توده عضله ران استخوان ساخته میشود) می شود.این درمان ها در صورتیکه درد بسیار شدید باشد و برای خانمهای باردار بسیار موثر است:
  • استفاده از روش یخ درمانی: این روش در درمان درد کشاله ران موثر است و شامل موارد زیر است:
  • استراحت: از انجام هر گونه فعالیتی که باعث تشدید شرایط می شود، خودداری کنید.
  • به کاربردن یخ: استفاده از یخ باعث از بین بردن التهابات میشود، یخ میتواند در 72 ساعت اولیه بعد از آسیب دیدگی برای کاهش درد و التهابات استفاده شود.
  • بستن مفصل:بستن مفصل یا بانداژ آن با استفاده از بانداژهای کشی باعث فشرده کردن آن میشود و درد کشاله ران را کاهش میدهد.
  • بالا نگهداشتن مفصل: بالا نگهداشتن مفصل آسیب دیده تا نزدیکی قلب باعث کاهش درد ران میشود هم چنین زمانیکه میخوابید میتوانید از بالش برای بالا نگهداشتن ساق پا استفاده کنید.
  •  انجام تمرینات استقامتی برای ریکاوری سریع:شما میتوانید تمرینات استقامتی را انجام دهید اما ممکن است بعد از آسیب دیدگی با لمس مفصل، هنگام صبح و با کشش مفصل هنگام انجام تمرینات ورزشی درد ایجاد شود اما این درد به مرور زمان کاهش میابد تمرینات سبک باید در3 مرحله و با 12 تکرارانجام شود، هم چنین میتوانید به مدت 20 تا30 ثانیه تمرین کششی برای بهبود در درد کاشله ران انجام دهید.

درمان های پزشکی:

 این نوع درمان شامل مصرف داروهای مسکن و اسپری ها برای کاهش درد است. درصورتیکه درد ران ناشی ازعفونت های باکتریایی باشد مصرف آنتی بیوتیک میتواند باعث درمان شود. ممکن است پزشکان برای سرطان ها بدخیم استخوان مانند استئوسارکوم از پرتو درمانی، شیمی درمانیو جراحی برای درمان درد ران استفاده کنند اما جراحی یک روش رایج برای درمان نیست و این روش درصورتی میتواند استفاده شود که ماهیچه ها به صورت کامل پاره شده باشند همچنین زمانیکه درمان های دیگر موفقیت آمیز نباشند و زمانیکه حرکت مفصل، رگ ها وعصب ها تحت تاثیر اختلال میوزیت اسیفیکان )اختلالی که درداخل توده عضله ،استخوان ساخته میشود) پزشک انجام جراحی را به بیماران برای درمان درد کشاله ران توصیه میکند.

فیزیوتراپی:

انجام درمان های فیزیوتراپی: زمانیکه تورم و درد به صورت کامل از بین رفت  با مشورت پزشک که برای شما یک برنامه توانبخشیرا تنظم کرده است تا باعث بازگشت شما به حالت طبیعی شود درمان های فیزیوتراپی را شروع کنید.بازگشت تدریجی برای انجام فعالیت ها،قبل از اینکه به صورت طبیعی راه بروید از یک چوب دستی وعصا هنگام راه رفتن استفاده کنید. در صوریتکه با ماهیچه های پاره شده به تمرین کردن بپردازید این کار باعث تشدید شرایط شما می شود و روند بهبودی واحیای شما را به تعویق می اندازد. تا زمانیکه درد کشاله ران شما به صورت کامل از بین نرفته است و پزشک اجازه نداده است، نمی توانید هیچ گونه فعالیت یا وزشی راشروع کنید. درد کشاله ران در زن باردار،پزشک به خانم های باردار توصیه میکند که به اندازه کافی و در یک موقعیت آرام استراحت کنند و از ایستادن های طولانی مدت خودداری کنند.
ماساژصحیح مفصل، ماساژصحیح مفصل توسط یک متخصص آخرین مرحله است که می تواند به استقامت و انعطاف مفصل کمک کند. اما فراموش نشود که ماساژ آسیب دیدگی های جدید ناحیه چهار سر باعث ایجاد میوزیت اسیفیکان می شود.

تمریناتی برای درد کشاله ران ناشی از کشیدگی کشاله ران و گرفتگی های عضلانی:

تمرین اول:
فیزیوتراپی درد کشاله ران
تمرین دوم:
تمرین برای درد کشاله ران
تمرین سوم:
درمان درد کشاله ران
تمرین چهارم:
درمان خانگی درد کشاله ران
تمرین پنجم:
درمان درد کشاله ران با کش
تمرین ششم:
تمرین با کش ران
تمرین هفتم:
درمان درد کشاله ران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا

عضویت در کانال تلگرام

برای مشاهده ی آموزش ها و دریافت تمرینات در کانال تلگرام ما عضو شوید

عضویت در کانال
بستن