تنیس البو؛ فیزیوتراپی ، علائم و درمان آن

تنیس البو یا آرنج تنیس بازان:

یکی از رایج ترین علت در آرنج بیماری آرنج تنیس بازان است. تنیس البو یا آرنج نیس بازان بیماری است که به دلیل التهاب تاندون‌های واقع در برجستگی استخوانی سطح پشت آرنج (لترال اپی‌کوندیل) به وجود می‌آید.. تکرار حرکت‌های خاص مچ دست نیز در بروز آن بی‌تأثیر نیست. البته تنها تنیس بازان به این بیماری مبتلا نمی‌شوند و هر فردی که به تاندون‌های ساعدش فشار زیادی وارد شود، در معرض ابتلا به تنیس البو قرار دارد .  باید تحت درمان آرنج تنیس البو قرار بگیرد.

این بیماری در زن و مرد مساوی است و درهر هر سنی هم دیده می شود. ولی سن شایع آن 50 تا 60 سالگی است. اسم دیگر این بیماری ” اپی کوندیلیت لترال Laterl Epicondylitis ” است. محل درد روی برجستگی انتهای استخوان بازو در سمت بیرونی آرنج است. یعنی اگر ایستاده باشیم و کف دست رو به جلو باشد. طرفی ازآرنج درناک است که در انتهای زیر سر شانه است، نه سمتی که در انتهای زیر بغل است. درد معمولاً در همان سمت، به پشت ساعد هم تیر می کشد و بیمار موقع انجام کارهای دستی احساس درد دارد. بیشترین درد درست روی همان برجستگی و یا 4-3 میلیمتر پایین تر از آنست.

درمان تنیس البو

علل:

از جمله علل درد آرنج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تمامی حرکت‌های مکرر مچ دست، از جمله تنیس، هرس کردن و باغبانی، استفاده بیش از حد از چکش یا پیچ‌ گوشتی، نقاشی یا هر فعالیتی که فشار دادن یا مشت کردن مداوم را ایجاب کند، می‌تواند به بروز این عارضه دامن بزند.
  • در ورزش تنیس، حرکت‌های زیر عامل ایجاد تنیس البو به شمار می‌روند:
  • بک هند یک‌دستی به شیوه نادرست
  • چرخش دیرهنگام زمان فورهند زدن و در نتیجه خم شدن قابل ملاحظه مچ
  • چرخاندن ناگهانی مچ هنگام سرویس زدن با تمام نیرو

تنیس البو, آرنج تنیس بازان

نشانه‌ها و علائم:

نشانه ها وعلایم درد آرنج  به شرح زیر است:

 • التهاب و حساسیت قسمت خارجی استخوان آرنج
  • خشکی و گرفتگی صبحگاهی آرنج توأم با درد مداوم
  • درد ساعد
  • تشدید شدن درد آرنج زمان مشت کردن دست یا نگه داشتن اشیاء

زمان مراجعه به پزشک:

آرنج تنیس‌ بازان معمولاً مشکل جدی‌ای به دنبال ندارد. بااین وجود، در صورت درمان نشدن و ادامه داشتن برای مدتی طولانی امکان دارد دیگر نتوان از عملکرد و حرکت طبیعی و کامل ساعد و آرنج بهره برد.
در صورت رویارویی با شرایط زیر با پزشک تماس بگیرید:
• درد محدود کننده فعالیت‌های روزمرّه
• درد مقاوم در برابر کمپرس سرد، استراحت و مسکن‌های ضدالتهابی متداول (فروش مجاز بدون نسخه)
• بروز هر گونه ضعف یا کرختی در دست که می‌تواند بیانگر ابتلا به دیگر عارضه‌های مچ یا آرنج نیز باشد.

درمان تنیس البو:

تعدیل کردن فعالیت‌های تشدید کننده علائم:

بیمار تشخیص می‌دهد که چه حرکاتی منجر به بروز درد آرنج دست می‌شوند. بهتر است تلاش خود را به کار بندد تا از انجام این حرکات تا حد امکان اجتناب کند. درد معمولاً در نتیجه بلند کردن و گرفتن اشیا، مشت کردن دست و حرکت‌های چرخشی بازوی آسیب دیده تشدید می‌شود. با متوقف کردن فعالیت‌های دامن زننده به درد، التهاب، کاهش و در نتیجه آسیب تاندون بهبود می‌یابد. مشکل برخی از بیماران صرفاً با تعدیل فعالیت‌ها و کم کردن حرکت‌های مضر بازو یا دست برطرف می‌شود. اگر فکر می‌کنید شغل‌تان در بروز بیماری تنیس البو نقش داشته است، حتماً این موضوع را با پزشک و یا کارفرمای خود در میان بگذارید. احتمال دارد وظایف دیگری تا زمان بهبود درد آرنج به شما محول شود. به علاوه به همگان توصیه می‌شود تا حین انجام کار وقفه‌های منظمی را برای استراحت کردن در نظر بگیرند.

تسکین درد:

گاهی اوقات یخ مسکن مناسب آرنج تنیس‌ بازان است. کمپرس یخ (مانند بسته نخودفرنگی منجمد پیچیده شده در حوله) را دو بار در روز، هر بار به مدت ۱۰ دقیقه، بر روی ناحیه دردناک قرار دهید. به علاوم مسکن‌های ضدالتهابی‌ای نظیر ایبوپروفن نیز معمولاً برای کاهش درد ناشی از عارضه آرنج تنیس‌بازان مصرف می‌شوند. بعضی از مسکن‌های ضدالتهابی به صورت پماد یا ژل نیز ارائه می‌شوند. که می‌توانید آنها را بر روی آرنج دردناک بمالید. این گونه‌های غیرخوراکی عوارض جانبی کمتری دارند. برای تهیه این داورها می‌توانید از تولیدات شرکت‌های متعدد یا تجویز پزشک معالج استفاده کنید. با پزشک یا دکتر داروساز در این زمینه مشورت کنید.

اگر قادر به مصرف مسکن‌های ضدالتهاب نیستید، از مسکن‌های دیگری مانند پاراستامول، کدئین‌دار یا بدون کدئین، استفاده کنید.

آتل و محافظ ها:

در این روش از بازوبند یا باند مخصوص استفاده می‌شود تا حمایت و حفاظت لازم از بازو تا زمان برطرف شدن علائم به عمل آید. گزینه دیگر، بستن آتل (محافظ) مچ دست است که با کمک به استراحت کردن عضله‌های حرکت دهنده‌ی آرنج تسکین درد را به ارمغان می‌آورند. استفاده از چنین حمایت کننده‌هایی همزمان با درمان فیزیوتراپی تسکین بهتر علائم را در درازمدت موجب می‌شود.

تزریق استروئید:

در صورت موفقیت‌آمیز نبودن اقدام‌های فوق و درد شدید و دشواری در به کار بردن بازو، تزریق داروی استروئیدی داخل ناحیه‌ی دردناک، درد آرنج را تسکین خواهد داد.

یافته‌های چند مطالعه حکایت از آن دارند که تزریق‌های استروئیدی در تسکین موقت درد مؤثر هستند. اما معمولاً درد در بسیاری از موارد مجدداً عود می‌کند.  میزان اثربخشی فیزیوتراپی در درازمدت (یک سال) بیشتر از تزریق داروی استروئیدی است. با این حال، تاثیر کوتاه مدت تزریق، تجویز این روش را توجیه می‌کند.

 فیزیوتراپی:

کارآمد بودن فیزیوتراپی در درمان آرنج تنیس بازان اثبات شده است. فیزیوتراپی از روش‌هایی مانند ماساژ، لیزردرمانی و اولتراسوند و همچنین نرمش‌های خاص و درای نیدلینگ ( طب سوزنی) بهره می‌گیرد. مشخص نیست که کدام یک از این روش‌های فیزیوتراپی بر دیگر روش‌ها مزیت دارد. اما می توان گفت فیزیوتراپی یکی از بهترین روش های درمان تنیس البو است. بر اساس پژوهش‌های انجام شده، فیزیوتراپی به اندازه تزریق داروهای استروئیدی در تسکین موقت درد (ظرف شش هفته نخست) مؤثر نیست؛ اما در درازمدت بر تزریق‌های استروئیدی برتری دارد.

طب سوزنی در تنیس البو

ورزش و نرمش:

تعدادی ازتمرینات ساده می تواند برای کنترل عارضه تنیس البو مفید باشد.

این تمرینات نباید باعث ایجاد درد شود. تا زمانیکه درد کاهش نیافت نباید انجام شود. با استقامت ماهیچه ها و تاندون هایی که دچار عارضه تنیس البو شده اند می توان از بروز مجدد این مشکل جلوگیری کرد.

ورزش در تنیس البو

بیماری تنیس البو به دلیل بروز درد آرنج می تواند ناراحت کننده باشد و به مرور زمان باعث کاهش دامنه حرکتی شود.

از اینرو بسیار حائز اهمیت است که بیماری آرنج تنیس بازان به موقع تشخیص و درمان شود. بنابراین با بروز اولین علائم و نشانه های آن، به پزشک مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا

عضویت در کانال تلگرام

برای مشاهده ی آموزش ها و دریافت تمرینات در کانال تلگرام ما عضو شوید

عضویت در کانال
بستن