بیماری واریس چه علت ها و درمان هایی دارد؟

واریس چیست؟

بیماری واریس

یکی از شایع ترین بیماری های عروقی واریس است که حدود 10-20 درصد جمعیت را مبتلا میکند.واریس، خطوط بنفش رنگ یا برجستگی های طنابی شکل است که در پی نارسایی وریدها یا همان سیاهرگ های سطحی اندام تحتانی ایجاد می شود. در فرد مبتلا به واریس بازگشت خون اندام به سمت قلب به درستی انجام نمی شود و خون در ورید باقی می ماند.

علایم بیماری واریـس:

علایم بالینی بیماران دچار واریس می تواند کاملاً متغیر باشد. بیشتر وریدهای واریسی بدون علامت بوده و تنها از جنبۀ زیبایی باید مورد بررسی و درمان قرار گیرد.

در صورت تشدید بیماری علایمی نظیر احساس درد، سنگینی در ساق پاها به خصوص بعد از ایستادن مدت طولانی، مشهود است.گاهی تورم خفیف نیز در مچ پا دیده می شود، اما تورم شدید باید از نظر مشکلات قلبی و کلیوی بررسی شود. این نشانه ها، با گذشت زمان پیشرفت کرده و بدتر می شوند.

معمولا درگیری در نواحی زانو به پائین یشتر دیده میشود. وریدهای واریسی به صورت برجسته در سطح اندام های تحتانی مشاهده می شوند.

بیماری واریس چیست؟

ریسک فاکتورهای مرتبط با واریس عبارتند از:

 • افزایش سن

 • جنس مؤنث
 • بارداری
 • سابقۀ خانوادگی و وراثت
 • سرپا ایستادن طولانی
 • ضربه به پا ناشی از تصادف و شکستگی

و سابقۀ فلبیت به عنوان ریسک فاکتورهای مرتبط با آن هستند.

نکته: شیوع واریس در زنان بین سن 49-40 سالگی بالاست.

درمان بیماری واریس :

وریدهای واریسی خود به خود و بدون انجام درمان بهبود نیافته، بلکه به تدریج و به آهستگی سیر پیشرونده ای را طی می کنند. درمان زود هنگام، اغلب از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و با نتایج بالینی و زیبایی دراز مدت مؤثرتری همراه است.

برای تعیین روش درمانی مطلوب، باید علل و میزان گستردگی بیماری کاملاً مشخص شود. بدین منظور، انجام معاینۀ فیزیکی کامل برای تشخیص شدت و پراکندگی واریس های اندام تحتانی لازمست.

درمان واریس شامل استفاده از جوراب های الاستیک حمایتی، بالا گرفتن متناوب پاها و انجام تمرینات مداوم می باشد. برای اغلب بیمارانی که فعالیتشان مستلزم ایستادن یا نشستن طولانی مدت است، استفاده از جوراب های الاستیک فشاری تا زانو یا ران ( فشار 30-20 میلی متر جیوه ) مفید هستند این جوراب ها در طی روز پوشیده شده و شب ها در آورده می شوند. تورم وریدهای واریسی با استفاده از جوراب واریس کاهش یافته و نشانه های بیمار از قبیل درد، ناراحتی و ورم گهگاه مچ پا برطرف می گردند.

روش های درمانی متداول عبارتند از اسکلروتراپی و جراحی. در مواردی که درد دائم و ناتوان کننده باشد درمان جراحی پیشنهاد می شود.با انتخاب دقیق بیمار و بکارگیری روش مناسب جراحی، میزان عود تقریباً 10% است.

فیزیوتراپی واریس:

فیزیوتراپی و توانبخشی همراه با تکنیک های مختلف دستی، غیر دستی و ورزشی می تواند به بهبود وضعیت بیمار مبتلا به واریس کمک کند. این روش درمانی موجب بهبود وضعیت بیمار شده و می تواند از تشدید واریس و بروز عوارض و مشکلات ناشی از آن نیز جلوگیری کند و وضعیت سلامت بدن فرد را کنترل کند. همچنین می تواند از بروز این عارضه در افرادی که احتمال ابتلای آن ها به واریس زیاد می باشد، جلوگیری کند. کلیه تمرینات فیزیوتراپی و همچنین تکنیک های آن توسط فیزیوتراپیست و با توجه به شدت واریس، وضعیت سلامت بیمار و سایر عوارض ایجاد شده انجام می گیرد و به تقویت عضلات ضعیف، بهبود و کاهش دردهای ایجاد شده در پاها، کنترل فشارخون، بهبود مشکلات یبوست و…می پردازد.

درمان بیماری واریس

توصیه های تغذیه ای:

 • نمک کم مصرف کنید.
 • الکل مصرف نکنید.
 • سیگار نکشید.
 • مصرف مکمل های غذایی شامل ویتامین A، K،D ، E، C، B6، B12 مفید است.
 • رژیم غذایی کم چربی و نیز حاوی مقادیر کم کربوهیدارت های خالص شده را رعایت کنید.
  مصرف فیبر به مقدار زیاد روده ها را پاک نموده و از یبوست ( که در ایجاد وریدهای واریسی سهیم است ) جلوگیری می کند. مواد غذایی شامل فیبر زیاد عبارتند از غلات سبوس دار، میوه ها و سبزیجات تازه.
 • مواد معدنی، کلسیم و منیزیم برای برطرف ساختن گرفتگی های عضلانی و روی توصیه می شوند.از مصرف بعضی مواد مانند پروتئین حیوانی، شکر، بستنی، غذاهای سرخ شده، پنیر، بادام زمینی و مواد غذایی که تحت پرو سه های صناعی قرار می گیرند بپرهیزید.
 • تغییر شیوه زندگی برای درمان واریس:

 • تمرینات بدنی مکرر مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا هم به بهبود گردش خون کمک می کند.
  حرکت دادن متناوب پاها بسیار کمک کننده است.
  وزن را باید در حد مطلوب و سالم نگهداشت.
  لباس راحت و آزاد بپوشید تا جریان خون محدود نشود.
  از نشستن یا سر پا ایستادن به مدت طولانی خودداری کنید، ما بین کار خود حتما استراحت کنید و در حین کار پاها را از ناحیه مچ پا 10 بار خم و راست کنید و این کار را مکررا تکرار کنید.
  حین ایستادن وزن را به طور متناوب از روی یک پا به پای دیگر منتقل نمود.
  در روز 3 تا 4 بار هر بار به مدت 15 دقیقه پاها را روی بالش بالاتر از سطح قلب قرار دهید.
  باید از اقداماتی مثل روی هم انداختن پاها، بلندکردن اجسام سنگین و قراردادن فشار و بار اضافی غیر ضروری روی پاها پرهیز کرد.
  قرار دادن پاها در وان آب سرد هم برای گردش خون و هم کاهش درد مؤثر است.
  کفش پاشنه بلند نپوشید تا پمپ خون در ساق به خوبی انجام شود.
  استفاده از لوسیون نرم کننده پوست مانع خارش پوستی و پیشگیری از خونریزی و زخم های پوستی می شود.
  از خاراندن نواحی مجاور واریسها خودداری کنید تا از زخم و خونریزی پیشگیری شود،
  استفاده از جوراب های مخصوص برای حمایت از وریدهای واریسی و ممانعت از تورم بیشتر آنها کمک کننده است.
  هر سه ماه با نظر پزشک ،جورابهای واریس را تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا

عضویت در کانال تلگرام

برای مشاهده ی آموزش ها و دریافت تمرینات در کانال تلگرام ما عضو شوید

عضویت در کانال
بستن