آسیب منیسک زانو ؛ فیزیوتراپی ، علائم و درمان آن

درمان غیر جراحی (فیزیوتراپی) آسیب منیسک زانو

درمان جراحی های آسیب منیسک زانو در طول سالهای اخیر بسیار تغییر کرده و در حال حاضر درمانهای جدید غیر جراحی که مهمترین آنها فیزیوتراپی می باشد نتایج رضایت بخشی را به همراه داشته است؛ درمان غیر جراحی آسیب های منیسک زانو شامل استفاده از بریس با نظر جراح آشنا به آسیب های ورزشی و بعد از آن توانبخشی و فیزیوتراپی زانو می باشد.

بهترین راه تشخیص در کنار MRI معاینه فیزیکی توسط پزشک است. در صورتیکه پارگی کامل باشد و همراه با آسیب چند لیگامان باشد یا به عبارتی در آسیب های درجه سه راهکار های جراحی یکی از گزینه های انتخابی خواهد بود، مطالعات و تحقیقات اخیر نتایجی عالی از درمان غیر جراحی در اسیب های درجه یک و دو و همچنین آسیب های تک لیگامانی را گزارش می دهد.

آسیب منیسک زانو:

یکی از شایع ترین آسیب های زانو آسیب منیسک است؛ گاهی آسیب منیسک زانو به دنبال حادثه اتفاق می افتد به خصوص در ورزشکاران که ورزش های برخوردی دارند و گاهی به دلیل سالخوردگی ایجاد می شود.

نقش منیسک چیست؟

نقش منیسک ایجاد ثبات و پایداری در زانو است. منیسک‌ها در مقطع، مثلثی شکل بوده و در حاشیه‌ها ضخیم‌تر هستند. منیسک داخلی، اتصالات محکم‌تری نسبت به منیسک خارجی داشته، بنابراین از تحرک کمتری برخوردار است. این منیسک به علت تحرک کمتر در ناحیه مفصلی، مستعد آسیب بیشتری در مقایسه با منیسک خارجی است.

علایم آسیب منیسک زانو:

  • پیچ خوردگی مکرر و دردناک زانو حین حرکات به خصوص هنگام خم کردن زانو
  • علامت دوم صدا دادن و قفل شدن یا گرفتگی زانو
  • درد همراه سفتی و تورم در زانو
  • احساس خالی کردن در زانو
  • محدودیت در دامنه حرکتی زانو

درمان :

اگر منیسک آسیب ببیند و درمان نشود زانو دچار بی ثباتی و لغزش می شود و در طولانی مدت غضروف های زانو آسیب می بینند، تحقیقاتی که مقایسه بین درمان فیزیوتراپی و جراحی داشتند نشان می دهد تفاوتی بین دو گروه وجود نداشته و نتایج درمان های فیزیوتراپی به خوبی همان درمان های جراحی بوده است؛ نتیجه گیری مطلوب از درمان غیر جراحی زمانی حاصل میشود که بر اساس پروتکل های درمانی مربوطه و مرحله به مرجله اجرا شود.

فیزیوتراپی در آسیب منیسک باید بلافاصله بعد از آسیب شروع شود وفیزیوتراپیست باید بر اساس پروتکل های درمانی مخصوص منیسک درمان را انجام دهد.

فاز اول: شامل تمریناتی در جهت جلوگیری از ضعف عضله چهار سر می باشد.

تمرین آسیب منیسک زانو تمرین آسیب منیسک زانوتمرین آسیب منیسک زانو

فاز دوم: کاهش درد و تورم و افزایش دامنه جرکتی تا 100 درجه و را رفتن مستقل

فاز سوم: از بین رفتن درد و تورم به طور کامل و به دست آوردن قدرت و توان زانو و عضلات اطراف آن

فاز چهارم: بازگشت به زندگی معمول و برای یک ورزشکار بازگشت به رقابت

در هر فاز تمرینات و ورزشهای لازم توسط فیزیوتراپیست به بیمار اموزش داده میشود.

درمواردی که نیاز به جراحی باشد درمان فیزیوتراپی بعد از جراحی در بازگشت بیمار و بهبودی سریع وی نقش بسیاری دارد که درمان فیزیوتراپی جهت کاهش درد و تورم بعد از جراحی و آموزش ورزشهای لازم و همچنین تکنیک های مربوط جهت افزایش دامنه حرکتی زانو می باشد.

درمان دستگاهی در کنار درمان های دستی و ورزشهای مربوطه درمان کامل را تشکیل میدهد در کلینیک فیزیوتراپی بهنود پروتکل درمانی به گونه ای برنامه ریزی میشود که بیمار در جلسه آخر درمانی همه توانایی های قبل از آسیب را به دست آورده و به زندگی معمول برگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا

عضویت در کانال تلگرام

برای مشاهده ی آموزش ها و دریافت تمرینات در کانال تلگرام ما عضو شوید

عضویت در کانال
بستن